eTeoriGå til NettAdminNettbutikkTeoritentamen.noProfilbutikkenDødsulykkerTrafikksikkerhetshallen
Test i økokjøring
Trygg Trafikk

EcoDriving

Post To MySpace! bookmark star Send via E-post Last ned PDF Skriv ut Tilbake
Tips en venn
Publisert 16.01.2009 kl 13:51

Ved å endre kjørestilen kan hver enkelt av oss redusere
drivstoffutgiftene og CO2-utslippet med minst 10-20 prosent.

Det moderne samfunn er avhengig av transport med motoriserte kjøretøy. Men slik transport har også sine negative sider, som trafikkulykker og forurensing av miljøet. Kjørestilen påvirker drivstofforbruket, ulykkesrisikoen og miljøet.

Autoriserte Trafikkskolers Landsforbund tilbyr føreropplæring utover det å erverve førerkort. Det kan være til privatpersoner eller til virksomheter som ønsker økte ferdigheter og kunnskap om det å kjøre økonomisk, miljømessig, sikkert og effektivt.

Det trengs nye drivstofftyper som forurenser mindre. Det må produseres biler som bruker minst mulig drivstoff, og som er med på å redusere skadeomfanget ved trafikkuhell. Trafikantene kan bidra ved å endre kjørestil til en mer økonomisk, miljøvennlig og trafikksikker måte å kjøre på. Det fine er at en ikke taper tid ved slik kjøring, og at en reduserer kostnadene.

Alle nyere bilmotorer har elektronisk drivstoffinsprøyting. Det er den eneste måten å sikre at drivstoff-/luftblandingen blir korrekt, slik at katalysatoren vil fungere. Fordelen er at elektronikken styrer riktig mengde drivstoff og kutter tilførselen av drivstoff når det ikke trengs. For eksempel når en slipper gasspedalen og lar bilen rulle før en stans eller i utforbakker. I slike situasjoner bruker ikke motoren drivstoff. Dette kalles drivstoffkutt. Motoren blir drevet av bevegelsesenergien som blir overført fra rullende hjul til motoren. Det er en effektiv måte å spare drivstoff på. Å sette giret i fri for å spare drivstoff i utforbakker, vil føre til at motoren bruker drivstoff for ikke å stoppe. Det samme skjer om en trykker ned koplingspedalen (kløtsjen) for tidlig.

EcoDriving-konseptet skal endre trafikantenes tenkemåte og dermed kjørestil. Det er lett å lære, men krever omtanke.

Vår kontaktperson på EcoDriving er Jan Anker-Goli, telefon 90 78 93 83, e-post: jan@atl.no. 

Vår samarbeidspartner på Econen-produktet:

http://www.drivesystems.no